Hakkımızda

zaferozdemartproject ve zaferozdemartinvestment hikayemiz:

Dr. Zafer Özdem, Siyasal Bilimler lisans, işletme ve T.İktisat Tarihi Y. Lisans ve Ekonomi Doktorası, 2000'li yılların başında Quincy College MA' da The Degree of Associate in Art aldıktan sonra Salem State Üniversitesinde sanat eğitimine devam etmiştir. A.B.D' deki uzun süren öğrencilik yıllarında antika kitap gravür lithograph etching vs. sanatsal baskı eserleri ticareti yaparak öğrencilik yaşamını sürdürmüştür. Bu arada New York ve Boston sanat müzeleri başta MOMA, MET, Museum of Fine Arts in Boston, the İsabella S. Gardner ve Hardvard Üniversitesinin Sanat Müzelerinde günler aylar süren incelemeler ziyaretler sanatı öğrenmede okuldan daha çok katkı sağlamıştır. Güney Afrika Cape Town'da yaşadığım yıllarda başlayan kitap baskı ve resim toplama uzun Amerika öğrencilik yıllarında da devam etmiştir. Klasik hikayenin sonu: her toplayıcı sonunda satar. Yıllar içinde biriken ve artık evde üzerinden atlama durumunda olduğumuz kitap resim obje plak vs yığınlarını satıyorum. Umarım kitaplar resimler objeler kendilerine en sıcak en samimi yeni yuvalarını bulacaktır. 

Yeni digital çağın yeni olanakları kendi müzayedeni kendi satışını kendin yap koşullarını da oluşturunca zaferozdemartproject'i oluşturduk. Tabiki satışlardan kazanılan paraları tatill projelerinde harcamıyacağız. Oluşturulan fonlar Çağdaş Sanat projelerinin oluşturulmasında kullanılacak.

zaferözdemartproject'in bir başka boyutu zaferozdemartinvestment instagram hesabı ile başlayan sanat yatırım okur yazarlık ve farkındalığı oluşturma ve sanat yatırım danışmanlığını profesyonel ve "okullu" mektepli boyutuna taşıma. Profesyonel yaşamda bir süre finansal analist ve audit deneyimi, sanat temel eğitimi ve ekonomi doktorası sanat endeksi oluşturma gibi ekonomi finans ekonometri ve sanat vs çok değişik disiplinlerde temel eğitimi gerektiren bir alanda çalışmayı olanaklı kıldı. Dünya ölçeğinde, bir hisse senedi piyasası endeksi BİST100, NASDAQ100 veya Koç Holding gibi firma bazında yatırımcıya yol gösteren bir fiyat endeksinin aynısının resim piyasası ve ressamlar için oluşturulması çok zor ve dolayısı ile bu tür yapılmış endeksler çok az sayıdadır. Bu endekslerin en bilineni Sotheby's in satın aldığı ve kendi bünyesinde sanat yatırımacılarına paralı olarak hizmet sunduğu Mei-Moses Art Index'tir. Doktora Tezimde geliştirdiğim gerek ressam gerek sanatsal dönemlere ayrılan Türk Sanat Piyasası Endeksleri ile yaptığım Türk Sanat Piyasası Analizlerinin dönemsel olarak İngilizce yayımlanması bir süre sonra erişimi üye temel koşullu olarak bu sayfalarda devam edecektir. İngiltere'de 1960 larda kurulan ilk sanat yatırım fonundan-ki bu fon İngiliz demiryolu işçilerinin emeklilik fonlarının bir parçasıydı, günümüze Türkiye de henüz bilidiğim kadarı ile buna benzer bir sanat yatırım fonu kurulamadı. Bank of America ve Citibank gibi bankaların kurduğu sanat yatırım ve danışmanlık bölümleri de maalesef Ülkemizde oluşamadı. Bu kurumların oluşamaması sanat piyasamızında derinleşmesine genişlemesine gelişmesine yeterli kurumsal parasal destek sağlanamamasına yol açtı. Şiarımız zaferozdemartinvestment olarak gerek sanat yatırım fonlarının gerek bireysel koleksiyonların oluşmasına ve yönetimine katkı sağlamak, özellikle Türk Sanat Piyasası ile ilgilenen yabancı sanat yatırım fonlarına rapor analiz vs. hazırlamak ve yön vermektir. Umarız Sanat Piyasamız ressamı ile müzayedecisi eleştirmeni galericisi fonları yatırımcısı koleksiyoncusu müzesi analisti ile gelişir derinleşir büyür. 

Saygılar Sevgiler

Dr. Zafer Özdem